Navedite dejavnosti, s katerimi boste dosegli zastavljene cilje ter opišite, kako vsebina in način izvedbe programa omogočata doseganje ciljev in prenos znanja v prakso:

 

Vsebinski sklop – 3D modeliranje

V tem sklopu  bomo po kratkem teoretičnem delu (uporabnost 3D modeliranja v najrazličnejših panogah ter primerjava različnih programov za 3D modeliranje - CAD in digitalno kiparstvo), pričeli z delom na računalnikih in sicer udeleženci se bodo praktično usposabljali v programskem paketu Fusion360 (3D modeliranje / dizajniranje) ter se naučili postopka inštalacije ter deljenja brezplačnih licenc za dijake/študente, kar bo olajšalo nadaljnji prenos znanja na dijake/študente, saj ne bodo imeli dodatnih stroškov pri nakupu programa in dela od doma. Udeleženci bodo pridobili dovolj znanja za risanje najrazličnejših 3D objektov (od škatel, do vijakov, od zobnikov do ležajev, itd.) s poudarkom na način dizajniranja, ki najbolj ustreza nadaljnjemu 3D tisku.

 

Vsebinski sklop – 3D skeniranje

Podobno kot v prejšnjem sklopu, bo na začetku teoretični uvod v 3D skeniranje, kjer bodo udeleženci spoznali različne načine 3D zajemanja oblike (ter prednosti in slabosti posamezne metode) ter uporabnost 3D skeniranja v najrazličnejših panogah. Nakar bo ponovno sledilo delo v računalniških programih in sicer v programu Metashape (fotogrametrija), kjer lahko 3D sken objekta pridobimo iz navadnih dvodimenzionalnih slik. Prikazano bo, kako lahko omejeno verzijo programa brezplačno naložijo na katerikoli računalnik. Za tem pa si bodo udeleženci ogledali delovanje industrijskega 3D skenerja znamke Einscan. Za konec bodo spoznali najpogostejše težave pri 3D skeniranju in kako le-te omiliti oziroma odstraniti.

 

Vsebinski sklop – 3D tisk

Tudi v tem sklopu bomo pričeli s kjer bodo udeleženci spoznali različne načine 3D tiskanja (ter prednosti in slabosti posamezne metode) ter uporabnost 3D tiskanja v najrazličnejših panogah. Naučili se bodo varnega rokovanja z različnimi tipi 3D tiskalnikov. Sledilo bo praktično usposabljanje na FDM tiskalniku (taljivi filament) ter praktično usposabljanje na SLA tiskalniku (svetlobno občutljiva smola), pri čemer, bodo udeleženci se naučili rokovanja s tiskalniki kot tudi uporabe pripadajoče programske opreme (Prusa Slicer in Chitubox). Naučili se bodo, kater so najpogostejše težave pri 3D tisku in kako le-te omiliti oziroma odstraniti ter

optimalne postavitve modelov (krajšanje časa tiska in zmanjšanje odpadnega materiala) in izbire materialov glede na končno aplikacijo.